102. Zdrowy styl życia, moje zasady. #1

10:29:00

Od kiedy zaczęłam pracę w Burger Kingu we Wrocławiu, jadałam tam prawię codziennie. Nie oszukujmy się, przy pracy z jedzeniem i jeszcze takim, które lubisz trudno jest się powstrzymać go nie jeść. Dołożyć do tego nieregularny tryb życia - albo jego brak - i mój organizm przestał współpracować. Pracowałam w nocy, spałam w dzień, śniadania jadałam o 18, a kolacje o 7 rano. Do tego trochę nerwów, przemęczenie, ogólne rozbicie organizmu. Moje posiłki były nieregularne, niezdrowe i bardzo kaloryczne. Moja figura w niczym nie przypomina tej sprzed przeprowadzki. Minęło kilka miesięcy i wreszcie postanowiłam wrócić do formy, jaką miałam. 



Nie da się ukryć, że "bycie fit" i prowadzenie zdrowego stylu życia jest teraz w modzie. Ale jeśli nie stosujemy drakońskich diet, głodówek i innych szkodliwych rzeczy, to dlaczego nie? Nic złego w takiej modzie, która przynosi coś dobrego dla nas i naszego zdrowia. Bo nie da się ukryć, że przestawienie się na kilka zdrowszych nawyków może nam pomóc zarówno w kwestii zdrowotnej, jak i samopoczucia. Healthy lifestyle to nie tylko warzywa na obiad i niejedzenie fast foodów. To także ruch, ćwiczenia, odpowiednia ilość snu, duża ilość powietrza dostarczanego do organizmu i wiele innych.

Wpis będzie podzielony na dwie części, bowiem jest tego bardzo dużo. A wątpię, żeby komuś chciało się czytać litanię. ;) Zebrałam najważniejsze informacje i starałam się je przekazać jak najprościej. Ciągle szkolę się w tym temacie i jeśli macie jakieś uwagi do tego co piszę, to bardzo chętnie je przeczytam. 

1. Woda. Niegazowana, z wysoką zawartością minerałów (od 1500 do 4000 mg/l). Przed zakupem warto przeczytać zawartość składników mineralnych na opakowaniu, bowiem od kilku lat wody po prostu nazywają się wodami mineralnymi tylko ze względu na to, że są wydobywane spod ziemi. Polecam zastąpić nią wszelkiego rodzaju kupne soki czy gazowane napoje. Te nie dość, że są niezdrowe (zawierają ogromne ilości cukru, barwników i sztucznych składników), to nawet nie zaspokajają pragnienia. Innym plusem picia wody jest to, że wspomaga ona przemianę materii. Pamiętajmy też, by popijać nią wszelkiego rodzaju tabletki. Składniki z różnych sztucznych napoi wchodzą w reakcje ze składnikami tabletek i mogą one nie działać tak jak powinny.

2. Jeśli chodzi o cukier, to jest on obecny prawie wszędzie. Dlatego też ciężko jest całkowicie wyeliminować go z naszej diety. Można jednak bardzo go ograniczyć, na przykład dzięki rezygnacji ze słodyczy, w których jest jednym z głównych składników. Kiedy człowiek jest mocno przyzwyczajony do dużej ilości słodyczy i nagle z nich całkowicie zrezygnuje, organizm będzie i tak się ich domagał. Skutek będzie taki, że przy słabej woli za niedługi czas i tak sięgniemy po coś o dużej zawartości cukru. Moim zdaniem warto stopniowo redukować ilość cukru w diecie. Przykładowo - zamiast tabliczki czekolady zjeść dwie kostki, a codzienne podjadanie batoników zamienić na jednego w tygodniu. Wiadomo, że kiedy czasami zjemy coś wysokokalorycznego, to świat się nie zawali, nie dajmy się zwariować. :) Ważne, by wszystko robić z rozwagą. W każdym razie, oprócz tego,  że ilość spożywanego cukru wpływa negatywnie na naszą figurę, oddziałuje również na zdrowie. Wysoki cukier we krwi powodować może ospałość, bóle głowy, a z czasem nawet uszkodzenie nerwów czy udary mózgu.

3. Fast foody, gotowe jedzenie. Chyba każdy wie, jak takie jedzenie na nas wpływa. Ilość kalorii, tłuszczów, sztucznych składników, soli itd, jest mega wysoka. W domu samodzielnie możemy przygotować sobie o wiele zdrowsze odpowiedniki. Codzienne jedzenie frytek, pizzy czy czegoś podobnego ma zgubny wpływ na naszą figurę i zdrowie.

4. O wiele zdrowsze od białego, pszennego pieczywa jest pieczywo pełnoziarniste. Zawiera ono błonnik i różne witaminy. Pamiętajmy jednak, że nie każde ciemne pieczywo jest razowe. Niekiedy chleb czy bułki zawdzięczają swój kolor tylko barwnikowi, jak na przykład karmel. Warto w tym wypadku sprawdzić skład i wybierać pieczywo, które ma zawartość mąki razowej powyżej 50%.

5. Kawa i napoje energetyczne w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. Ludzie są wiecznie zabiegani, niewyspani i przemęczeni, szukają więc sposobu na szybki "powrót do życia". Napoje z wysoką zawartością kofeiny i tauryny, jak i kawa stały się wręcz naturalne. Bo szybko stawiają na nogi, ożywiają. Wpuszczamy to w nasze codzienne nawyki, nie zdając sobie sprawy jaki to ma wpływ na nasz organizm. Owszem, pomoże to nam na godzinę bądź trzy. Ale co będzie za kilka lat? Napoje energetyczne zwiększają ryzyku zawału czy udaru. Nawet całkowicie zdrowe osoby nie powinny pić ich zbyt często.

6. Wielu z nas, tłumacząc się brakiem czasu, zamiast przyjmować witaminy pod postacią chociażby warzyw czy owoców wybiera suplementy diety w tabletkach. Bo tak jest prościej, szybciej. Nie każdy jest jednak świadomy, że to nie są witaminki, które można brać bez ograniczeń, jak i tego, jak szybko można je przedawkować i w efekcie doprowadzić do hiperwitaminozy, która jest szkodliwa dla naszego organizmu, tak jak niedobór witamin. Suplementy należy przyjmować z rozwagą, czytać ich skład i w razie potrzeby warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętajmy też, że tabletki nie zastąpią nam zdrowego stylu życia.



7. W mało przetworzonych zbożach znajduje się błonnik (ten z owoców i warzyw to pektyna), który posiada kilka ciekawych właściwości. Zmniejsza uczucie głodu, ma zdolność do wiązania toksyn i metali ciężkich, czy wody w jelitach. Należy natomiast pamiętać, że nie wolno przesadzać z ilościami, ponieważ jest on ciężkostrawny (niezalecany dzieciom i osobom starszym) oraz zmniejsza przyswajanie węglowodanów, przez co podnosi poziom cukru we krwi. Produkty z błonnikiem należy popijać dużą ilością wody. 

8. Zielona herbata ma wiele dobrych właściwości. Obniża poziom cukru we krwi, zawiera witaminy - między innymi C i E, wspomaga nasz metabolizm. Co ciekawe, w zależności od czasu jej parzenia zmieniają się jej właściwości. Ta parzona krótko będzie pobudzająca, a ta dłużej wpłynie na nas uspokajająco. Herbata ta zawiera teinę, która przez obecność garbników jest łagodniejsza niż kofeina. Działa dłużej, wspomaga zapamiętywanie i zdolność koncentracji, a także przyspiesza proces uczenia się. Świetnie smakuje w połączeniu z kilkoma kroplami cytryny albo limonki. 

9. Odpowiednia ilość snu ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Gdy jesteśmy przemęczeni nasze chęci i siły maleją, w pracy jesteśmy mniej produktywni, nastrój jakoś spada i nawet fajne rzeczy mogą przestać być fajne. O śnie za dużo rozpisywać się nie będę, bo stosunkowo nie dawno dodałam o tym dwa wpisy. O tutaj i tu. :)

10. Poranna szklanka wody z cytryną, wypita zaraz po przebudzeniu wpływa korzystnie na organizm - przyspiesza metabolizm oraz pomaga usuwać szkodliwe toksyny.

Część druga wkrótce. :) 
Czekam na opinie w komentarzach lub na e-mailu. 
Życzę Wam miłego weekendu i do zobaczenia! 

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Mi wody o tak wysokiej mineralizacji nie smakuja. Ja pije takie, ktore maja od 500 do 1000, ale kwestia gustu i czy ktos czuje różnice :) czekm na czesc druga :)

    OdpowiedzUsuń

Subscribe